Takvim
Hava Durumu
Mehmet KIYMAZ
mehmetkiymazz@mynet.com
Köy Odası Kurulması
03/03/2016
03/03/2016
Kıymazlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kuruluş yeri olarak atalarımızın yerleştiği yer olan Kırıkkale İli Çelebi İlçesi Karaağaç Köyü seçilmiştir. Ancak sülalemiz köyümüze sonradan geldiği için ilk kabile değildir ve kabile olarak bizden başka sülaleler de yaşamaktadır. Köyün kalabalık kabilesi ve sözü dinlenen bir sülale olmamız vesilesi ile bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.
 
Derneğimiz her ne kadar resmi olarak tüzel bir kişilik kazanamasa da yaptığı çalışmalar ve üyelerine sağladığı desteklerle her zaman bireylerin yanında durarak diğer kabilelere de örnek teşkil etmiş ve saygısını kazanmıştır.
 
Köyümüze zamanında çok fayda sağlayan ve halen yıkılmadan dimdik ayakta duran ancak bakımsızlıktan ve genç nüfusun kentlerde ikamet etmelerinden dolayı atıl vaziyette bulunan ilkokul binasının eski ruhunun yaşatılması adına bu yerin köy halkı için toplanma yeri bir nevi köy evi (odası) olarak kulanıma açılması; köy halkı olarak diğer kabilelere de öncülük etmek üzere elini taşın altına koyması için Kıymazlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticilerine bir öneride bulunmak istiyorum.
 
Eğer bu öneri gerçekleşir ise köyde kaldırmak zorunda olduğumuz cenazelerimizde toplanacak bir yerimiz olması, düğünlerimizde sığınacak bir dam ve akşamları köy halkının toplanarak elektronik cihazlardan tamamen uzak olarak eskiden anlatıldığı gibi geleneksel bir kültürün yaşatılmasına katkı sağlayacakları; yeni nesile bu adetleri hikaye olarak anlatmaktansa canlı yaşatacakları ve gelecek nesillere de aktarabilecekleri hususu unutulmamalıdır.
 
Bu bağlamda isteğim bütün köy olarak bir araya gelinmesi ve gerekli Kurumlara başvurarak böyle bir çalışmanın yapılıp yapılamayacağının netleştirilmesini nacizane büyüklerimden;
 
Saygılarımla arz ederim.
Mehmet KIYMAZ


2465 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     29/12/2016 01:46

Süper fikir mehmetcim.destekliyorum ve elimden gelen ne varsa yapmaya hazır olduğumu bilmeni istiyorum.
Ümit KIYMAZ

Yazarın diğer yazıları

GENÇ KIYMAZLAR - 22/02/2016
21.05.2014 tarihinde büyüklerimizin başlattıkları Kıymazlar Derneğine benzer ama genç nüfusa yaşıtlarımıza hitap eden ve içinde bol eğlence olan aslında akrabalık bağlarının sıkı sıkıya bağlanması adına kurulmuştur GENÇ KIYMAZLAR.